Västerås flygplats logga
Västerås flygplats logga
Swedish English

Framtidens flygplan på unikt besök

BETAs elflygplan ALIA har landat och övernattat i Västerås. Här har det planet fått vila gott inför flygningen mot Bromma.

Under tisdagskvällen landade BETAs elflygplan ALIA hos oss på Västerås Flygplats som en del av företagets rutt från Stavanger till Bromma. Flygplanet övernattade på flygplatsen och laddades under morgonen som ett led i BETAs pågående testflygning genom Norden.

Exklusiv visning

Under onsdagen fick vi en exklusiv visning av flygplanet, där BETAs piloter berättade mer om den teknik och utveckling som ligger bakom ALIA.

Förutom vår härliga personal deltog Regionstyrelsens ordförande, forskare från Mälardalens universitet, etableringsrepresentant från Västerås stad och representant från flygplatsstyrelsen.

Här fick vi en värdefull möjlighet att se framtidens elflyg på nära håll och lära oss mer om vilka tekniska och operativa behov som följer med mottagande, hantering och laddning av elflygplan, kunskap som kommer att få stor betydelse när branschen utvecklas.

Vi tackar BETA för förtroendet och ser fram emot att följa deras fortsatta resa mot ett mer hållbart flyg.

Läs mer om BETA på deras LinkedIn-sida